Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sony sa vracia do Nitry

15.09.2012 | Dominik Orfánus | © 2012 TREND Holding

Foxconn padol na polovicu vyrobených televízorov, hľadá ďalších zákazníkov

Pracuje pre túto slovenskú fabriku na televízory prakticky od jej vzniku pod hlavičkou Sony v roku 1996. A nezažil nič iné, iba rast produkcie. „Pre nás je toto najťažší rok,“ sťažuje sa na objednávky televízorov riaditeľ administratívnej a kontroligovej divízie Foxconn Slovakia Marek Blaha. Jeho začiatkom musela spoločnosť štvrtinu osadenstva prepustiť. Sony, bývalý majiteľ nitrianskeho podniku, si totiž objednala na tento rok o vyše tretiny menej televízorov ako v roku 2011. Dobrou správou je, že Sony sa má budúci rok do Nitry vrátiť. Ale nie ako vlastník fabriky. Reč je len o objednaných množstvách. Táto slovenská fabrika má vyrábať všetku televíznu produkciu japonskej značky pre Európu.

Zhadzovanie záťaží

V najlepšom roku 2008 sa zamestnanosť, ešte pod hlavičkou Sony, blížila k štyrom tisíckam. Odvtedy klesá. Spolu s počtami vyrobených televízorov. V roku 2010 ich bolo 2,6 milióna. Minulý rok už o pol milióna menej. A to sa ešte začiatkom roka 2011 plánovalo v Nitre rozširovanie a priberanie nových ľudí. Aspoň tak sa tvárili firemné predpovede. Tie podľa informácií TRENDU vypracovávajú pre taiwanský Foxconn v centrále japonskej Sony. Ale v polovici roka už bolo všetko inak. Výroba sa zoštíhlila, škrtli sa agentúrni zamestnanci a fabrika prešla, po prvýkrát od spustenia v roku 2008, na jednu zmenu.

Pred rokom pracovalo v nitrianskom Foxconne, aj s agentúrnymi zamestnancami, v priemere 2 100 ľudí. Teraz je to ledva 1 300. Hromadné prepúšťanie začiatkom roka „odľahčilo“ podnik o približne 470 ľudí. „Stále sme to zoštíhľovanie odďaľovali. Ale keď sme videli prvé objednávky na tento rok, už sa nedalo čakať,“ hovorí M. Blaha. Logika pri prepúšťaní bola postavená na viacerých premenných. Hodnotili sa skúsenosti, dochádzka, pracovná disciplína. Ale bralo sa do úvahy, aj ak bol niekto jediný živiteľ rodiny s deťmi či keď vo firme robili obaja manželia. Foxconn ponúkol ľuďom možnosť náhradného zamestnania. Do fabriky prišli náborári z troch firiem z okolia. Hovorkyňa spoločnosti Helena Windisch tvrdí, že kto chcel, bez roboty nezostal.

M. Blaha dodáva, že prepúšťať mali pôvodne väčší počet, no nakoniec našli pre približne stovku ľudí nové uplatnenie. „Zobrali sme pod svoju strechu kompletizáciu plastových dielcov, ako aj prípravu inštruktážnych balíčkov – manuálov k televízorom. Tie predtým robili subdodávatelia,“ vysvetľuje. Aj vďaka týmto opatreniam dokáže byť firma podľa neho aj tento rok v čiernych číslach.

Zo striebornej bronzová

Tento rok by mala fabrika vyrobiť 1,3 milióna televízorov. To znamená, že sa z giganta stal ich najmenší producent na Slovensku. Predbehol ho aj doteraz posledný hráč Universal Media Corporation /Slovakia/ s tohtoročným plánom 1,7 milióna televízorov. Pomyselnú prvú priečku si už roky drží galantský Samsung Electronics Slovakia s približne šiestimi miliónmi.

M. Blaha hovorí, že pokles nie je v tom, že by sa nedarilo iba Sony. Vezú sa v tom všetci výrobcovia televízorov. V každom prípade japonská spoločnosť stratila za posledné tri roky zo svojho podielu na európskom trhu najviac. Konkurenčnému Samsungu podiel rástol. Aj keď v absolútnych číslach sa takmer nepohol. M. Blaha je presvedčený, že k poklesu vyrobených kusov v Nitre by došlo aj v tom prípade, že by Sony fabriku taiwanskému Hon Hai Precision Industry (známemu pod obchodnou značkou Foxconn) nepredala. Táto firma je najväčší kontraktový výrobca elektroniky na svete. S armádou 1,2 milióna zamestnancov vyrába aj pre značky ako Apple, Samsung, Toshiba či Dell.

Japonská technologická ikona sa fabriky zbavila v máji 2010. O rok neskôr predala aj svoj starší závod v Barcelone. V Nitre sa robili najmä drahšie, prémiové rady televízorov. Tie s menšími uhlopriečkami pre túto značku produkoval aj brniansky Wistron InfoComm.

Zamknutý článok
Článok vyšiel v týždenníku TREND 36/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte si predplatiteľský prístup. Ak ešte predplatiteľom nie ste, kúpte si toto digitálne vydanie alebo si objednajte predplatné so zľavou 34 %:
Kúpiť vydanie
Objednať predplatné
  • Nahor
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0 Diskusia

Tagy: elektrotechnika, Sony

Diskusia (0 reakcií)

Nástroje

  • Nahor
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0 Diskusia

Rubrika